Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AAAFV3640H1Z7
Call 0804754794579% Response Rate
Send Enquiry





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Capacity | 500 Liters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 15 Bar |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | ASTMA 106 |
| Gases Used | Nitrogen |
| Phase | Three Phase |
| Storage Material | Liquids |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Capacity | 1000 Liters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Storage Material | Liquids |
| Orientation | Horizontal Orientation |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 Litres |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Material | Stainless Steel |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 Litres |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Material | Stainless Steel |
| Storage Material | Chemicals/Oils |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Material Grade | IS 2062 |
| Usage/Application | Industrial |
| Gases Used | Oxygen |
| Frequency | 50 Hz |
| Orientation | Horizontal Orientation |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Capacity | 50 Liters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | IS 2062 |
| Gases Used | Oxygen |
| Phase | Three Phase |
| Storage Material | Liquids |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Capacity | 50 Liters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | ASTMA 106 |
| Gases Used | Nitrogen |
| Phase | Three Phase |
| Storage Material | Liquids |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 Liters |
| Material | Mild Steel |
| Max Design Pressure | 10 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Voltage | 440 V |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details





| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | AISI 304 |
| Phase | THREE |
| Capacity | 500-1000 L |
| Power Source | ELECTRIC |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 1000 L |
| Capacity | 1000 Liters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | ASTMA 106 |
| Gases Used | Nitrogen |
| Phase | Three Phase |
| Storage Material | Liquids |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre) | 500 L |
| Capacity | 50 Liters |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Max Design Pressure | 10 Bar |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | IS 2062 |
| Gases Used | Oxygen |
| Phase | Three Phase |
| Storage Material | Liquids |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Stainless Steel |
| Storage Material | Chemicals/Oils, Water, Milk/Dairy |
| Features | Leg Support |
| Usage/Application | Commercial |
| Automation Grade | Automatic |
Specifications:
View Complete details








| Capacity | 1000-10000L |
| Material Grade | AISI SS 304 |
| Max Design Pressure | 6KG/CMSQ |
| Usage/Application | SUGAR DISSOLVER, GHEE SETTLING |
| Brand | VED ENGINEERING |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details





| Storage Material | Chemicals/Oils, Milk/Dairy, Water |
| Capacity | 500-1000 L, 0-250 L |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Brand | VED ENGINEERING |
| Features | Horizontal Orientation, High Temperature Resistant, Leg Support, Level Indicator Equipped |
Specifications:
View Complete details









| Usage/Application | dairy, shampoo |
| Storage Capacity | 0-250 L, 5000-10000 L |
| Storage Material | Oils, Water, Chemicals |
| Steel Grade | SS316, SS304 |
| Tank Orientation | Vertical, Horizontal |
Specifications:
View Complete details