Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AAAFV3640H1Z7
Call 0804754794579% Response Rate
Send Enquiry







| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1000LPH |
| Material | AISI304 |
| Phase Type | 3 phase |
| Machine Body Material | AISI304 |
| Weight | approx 200kg |
| Voltage | 415 volts |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | ELECTRICAL |
| Frequency | 50hz |
Specifications:
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Body Material | SS |
| Voltage | 440 V |
| Power Consumption | 4 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Ved Engineering |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Machine Body Material | SS |
| Voltage | 440 V |
| Power | 4 kW |
| Power Consumption | 4 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Ved Engineering |
| Phase | Three Phase |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Machine Body Material | SS-304 |
| Design Type | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | VED |
Product Description:
The machine is sturdy and compact in design and simple in operation. It consists of one horizontal blades frame and guided by bushes and connected to pneumatic cylinder for up and down operation.View Complete details







| Capacity | 5000 LPH |
| Equipment Type | PANEER PASTEURISER |
| Voltage | 415 V |
| Machine Body Material | SS 304 |
| Design Type | Standard |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | ELECTRIC |
| Power Supply | THREE PHASE |
| Phase | THREE |
| Finishing | 2B |
Specifications:
View Complete details







| Type of Machine | Fully Automatic Press |
| Usage/Application | Commercial |
| Design Type | Standard, Customized |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Brand | VED |
Specifications:
View Complete details










| Brand | VED ENGINEERING |
| Power | ELECTRIC |
| Phase | 415 V 3 PH |
| Material | STAINLESS STEEL 304G |
| Automation Grade | FULLY AUTOMATIC |
| Voltage | 415 |
| Color | STAINLESS STEEL 2B |
| Features | COOLING TANK, PUMP AND PHE ON SKID WITH PANEL |
| Chiller Shape | RECTANGULAR |
| Usage/Application | FOR CHILLING PANEER |
Specifications:
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Storage Material | Milk Coagulation Vat |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer, Paneer Coagulation Tank |
| Capacity | 500 litres/hr, 2500 litres/hr |
| Application | Yogurt, Milk |
| Design Type | Customized |
| Automatic Grade | Automatic |
View Complete details



| Capacity | 2000 L |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Storage Material | Gas |
| Tank Orientation | Vertical |
| Steel Grade | SS316 |
| Design Type | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details