Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AAAFV3640H1Z7
Call 0804754794579% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500-5000 |
| Tank Type | Open |
| Cooling Technology | Direct Expansion (DX) |
| Tank Material | Stainless Steel 304 |
| Tank Capacity | 1000-3000 L, 6000-10000 L, 3000-6000 L, 0-500 L, 500-1000 L |
| Cooling Temperature | 3-4 degree Celsius |
| Material | SS-304 |
| Chilling Time | 2.5-3 HOURS |
| Refrigerant | R22, R404a |
| Tank Orientation | Horizontal, Vertical |
View Complete details






Product Brochure
| Capacity | 1000-10,000 L |
| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Vertical |
| Voltage | SINGLE/THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | AISI SS 304 |
| Mixing Speed | 36 RPM |
| Power Source | ELECTRIC |
| Stirring Speed | 36 RPM |
| I Deal In | New Only |
Specifications:
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre/Hour) | 1500 |
| Capacity | 1500 LPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Machine Body Material | SS |
| Material | SS |
| Brand | Ved Engineering |
| Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Finish | Polished |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(Litre/Hour) | 3000 |
| Capacity | 3000 LPH |
| Automation Grade | Automatic |
| Equipment Type | Homogenizer |
| Machine Body Material | SS |
| Brand | Ved Engineering |
| Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Finish | Polished |
| No Of Compressor | 2 |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Milk Processing Capacity | 300 LPH |
| Capacity(Litre/Hour) | 1000 |
| Equipment Type | Homogenizer |
| Material | SS |
| Machine Body Material | SS |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Driven Type | Electric |
| Technique | Hot Rolled |
View Complete details






Product Brochure
| Capacity | upto 100 L |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Body Material | SS 304 / 316 |
| Design Type | Standard |
Specifications:
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | upto 100 L |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Design Type | Standard |
| Machine Body Material | SS 304/316 |
Specifications:
View Complete details










| Capacity | 2500 litres/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Equipment Type | MILK PASTEURIZATION PLANT |
| Phase | THREE |
| Voltage | 415 V |
| Power | ELECTRTIC |
| Cooling Temp. | 4 Degree-45 Degree-90 Degree-4 Degree FINAL OUT |
| Shape | SKID MOUNTED |
| Finishing | 2B |
| Brand | VED ENGINEERING |
Specifications:
View Complete details






Product Brochure
| Capacity | 5000 TO ABOVE |
| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Voltage | THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Material Grade | AISI SS 304 |
| Mixing Speed | 30 RPM |
| Motor Power | 2HP X 2 NOS |
| Power Source | ELECTRIC |
| I Deal In | New Only |
Specifications:
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500-5000LPH |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Body Material | ss 304 |
| Design Type | Standard |
| Brand | VED |
Specifications
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500-5000LTR |
| Machine Body Material | SS 304/316 |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Design Type | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Capacity | 500-5000 LPH |
| Machine Body Material | SS 304 / 316 |
| Automation Grade | Automatic |
| Design Type | Standard |
Specifications:
View Complete details







| Capacity | 100-1000 LTRS |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Voltage | 230/415 |
| Machine Body Material | SS 304 |
| Design Type | Standard |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | ELECTRIC |
| Power Supply | SINGLE/THREE PHASE |
| Inner Jacket Thickness | 2MM |
| Finishing | 2B |
Specifications:
View Complete details





Product Brochure
| Capacity | 5000-10000 L |
| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Vertical |
| Voltage | THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | AISI SS 304 |
| Mixing Speed | 36 RPM |
| Power Source | ELECTRIC |
| Shape | VERTICALLY CYLINDRICAL |
| I Deal In | New Only |
Specifications:
View Complete details



Product Brochure
| Capacity | 5000-10000 L |
| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Vertical |
| Voltage | SINGLE/THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | AISI SS 304 |
| Power Source | ELECTRIC |
| Shape | VERTICALLY CYLINDRICAL |
| Stirring Speed | 28 RPM |
| I Deal In | New Only |
Specifications:
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500-5000LTR |
| Machine Body Material | SS-304/316 |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Design Type | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details





Product Brochure
| Capacity | 1000-5000 L |
| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Vertical |
| Voltage | SINGLE/THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Mixing Speed | 36 RPM |
| Power Source | ELECTRIC |
| Shape | VERTICALLY CYLINDRICAL |
| I Deal In | New Only |
| Brand | VED ENGINEERING |
Specifications:
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 5000 ltr |
| Tank Type | Closed |
| Storage Material | MILK |
| Cooling Technology | Direct Expansion (DX) |
| Tank Material | Stainless Steel 304 |
| Chilling Time | 5 HRS SINGLE SHIFT |
| Cooling Temperatue | 4 DEGREE |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Material | AISI SS 304 |
| Steel Grade | SS304 |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 L |
| Usage/Application | Commercial |
| Design Type | Standard |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | ved engineering |
Specifications:
View Complete details



| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Vertical |
| Capacity | 500-1000 L |
| Steel Grade | SS304 |
| Voltage | SINGLE/THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Mixing Speed | 36 RPM |
| Shape | VERTICALLY CYLINDRICAL |
| Stirring Speed | 36 RPM |
| Brand | VED ENGINEERING |
Specifications:
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 200 Litre |
| Machine Body Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Grade | SS 306 |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 440 V |
| Finishing | Polished |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Paneer Coagulation Tank, Homogenizer, Milk Pasteurizer |
| Capacity | 2500 litres/hr, 500 litres/hr, 1000 litres/hr, 1500 litres/hr |
| Application | Milk, Yogurt |
| Automatic Grade | Automatic, Semi-Automatic |
| Usage/Application | Commercial |
Specifications:
View Complete details









| Motor Horsepower | 2 HP |
| Brand | ABB |
| Pump Type | CENTRIFUGAL PUMP |
| Product Type | MILK, JUICE |
| Material | Stainless steel |
| Power Source | Electric |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Maximum Head | 25MTR |
| Motor Speed | 2880 RPM |
| Power | ELECTRIC |
Specifications:
View Complete details




Product Brochure
| Capacity | 100-5000 LTR |
| Machine Body Material | SS 304 |
| Design Type | Standard |
| Grade | AISI SS 304 |
| Phase | SINGLE / THREE PHASE |
| Power Source | ELECTRIC |
| Brand | VED ENGINEERING |
| Country of Origin | Made in India |
| Accessories | SS TANK MOUNTED ON SKID WITH AUTOMATIC CONTROL PANEL |
View Complete details