Noida, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh
GST No. 09AAAFV3640H1Z7
Call 0804754794579% Response Rate
Send Enquiry






| Capacity | 1200 TO 2400 CUPS PER HOUR |
| Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 415 V |
| Brand | VED ENGINEERING |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details








| Material | Mild Steel |
| Brand | VED ENGINEERING |
| Capacity | 1200 |
| Machine Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Specifications:
View Complete details







| Capacity | 500-1000 L |
| Storage Material | MILK |
| Tank Orientation | Vertical |
| Voltage | SINGLE/THREE PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | AISI SS 304 |
| Material Grade | AISI SS 304 |
| Mixing Speed | 36 RPM |
| Power Source | ELECTRIC |
| I Deal In | New Only |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Equipment Type | Milk Pasteurizer |
| Capacity | 500-5000LPH |
| Machine Body Material | SS-304/316 |
| Automation Grade | Automatic |
| Design Type | Standard |
View Complete details



| Capacity | 2500 litres/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Equipment Type | MILK PASTEURIZATION PLANT |
| Phase | THREE |
| Voltage | 415 V |
| Power | ELECTRTIC |
| Shape | SKID MOUNTED |
| Finishing | 2B |
| Brand | VED ENGINEERING |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | VED ENGINEERING |
| Capacity | 2400 CUP/HR |
| Power Consumption | 3 KW |
Specifications:
View Complete details



| Shape | Square |
| Capacity | 500-1000 L |
| Material | Stainless Steel |
| Storage Material | MILK |
| Design Type | Standard |
| Steel Grade | SS304 |
| Surface Finish | 2B |
| Power Source | ELECTRIC |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230V |
We are engaged in developing supreme quality Milk Weighing Bowl that are used for measuring accurate weight of milk and other dairy items. We construct these bowls using finest quality stainless steel that is corrosion free. Our product comprises of bowl with an outlet and closing valve. The unit has slope towards the outlet for easy drain of the milk. Further, this valve posses rubber o-ring for leak proof closing. We also offer these bowls as per the specifications of our clients.
Specifications:
View Complete details